A naplózást nagyon könnyű lesz beállítani miután már előkészítettük az ehhez szükséges partíciókat. Váltsunk át egyfelhasználós módba, tehát jelentkezzünk be root felhasználóként és gépeljük be:
# shutdown now
Ezután az Enter billentyű lenyomásával megkapjuk az alapértelmezett parancsértelmezőt. Válasszuk le azokat a partíciókat, amelyeken engedélyezni kívánjuk a naplózást. Ezek a példánkban a /usr és /var partíciók voltak:
# umount /usr /var
Töltsük be a naplózáshoz szükséges modult:
# gjournal load
Most pedig a korábbi feljegyzéseink alapján állapítsuk meg melyik naplóhoz melyik partíciót fogjuk rendelni. A példánkban a /usr csatlakozási ponthoz az ad0s1f eszköz tartozik, és ennek a naplója az ad0s1g eszköz lesz, miközben a /var ponthoz az ad0s1d eszközt rendeltük, és ezt az ad0s1h eszközön naplózzuk. Ennek megfelelően a következő parancsokat kell kiadnunk:
# gjournal label ad0s1f ad0s1g GEOM_JOURNAL: Journal 2948326772: ad0s1f contains data. GEOM_JOURNAL: Journal 2948326772: ad0s1g contains journal. # gjournal label ad0s1d ad0s1h GEOM_JOURNAL: Journal 3193218002: ad0s1d contains data. GEOM_JOURNAL: Journal 3193218002: ad0s1h contains journal.
Megjegyzés: A gjournal hibát fog jelezni, ha bármelyik partíció utolsó szektora már használatban van. Ilyen helyzetekben az
-f
kapcsoló segítségével felülírásra tudjuk kényszeríteni a parancsot, mint például:# gjournal label -f ad0s1d ad0s1hMivel most telepítettük a rendszerünket, elég kicsi a valószínűsége, hogy így bármit is ténylegesen felülírnánk.
Létrejött két új eszköz, név szerint az ad0s1d.journal és az ad0s1f.journal. Ezek képviselik azokat a /var és /usr partíciókat, amelyeket valójában csatlakoztatnunk kell. A csatlakoztatásuk előtt azonban állítsuk be hozzájuk a naplózást és tiltsuk le a Soft Updates használatát:
# tunefs -J enable -n disable ad0s1d.journal tunefs: gjournal set tunefs: soft updates cleared # tunefs -J enable -n disable ad0s1f.journal tunefs: gjournal set tunefs: soft updates cleared
Ezt követően parancssorból csatlakoztassuk
az új eszközöket a nekik megfelelő pontokra
(itt most már használhatjuk az
async
beállítást):
# mount -o async /dev/ad0s1d.journal /var # mount -o async /dev/ad0s1f.journal /usr
Nyissuk meg az /etc/fstab állományt, és az előbbiek szerint javítsuk ki a /usr és a /var állományrendszerekhez tartozó bejegyzéseket:
/dev/ad0s1f.journal /usr ufs rw,async 2 2 /dev/ad0s1d.journal /var ufs rw,async 2 2
Figyelem: Figyelmesen ellenőrizzük a bejegyzéseket, mert ha hibásan adjuk meg ezeket, akkor az újraindítás után gondok lehetnek a rendszer indításával!
Végezetül gondoskodjunk róla, hogy a gjournal(8) modul minden egyes indítás során betöltődjön. Ehhez nyissuk meg a /boot/loader.conf állományt és adjuk hozzá a következő sort:
geom_journal_load="YES"
Gratulálunk, sikeresen beállítottuk a rendszerünkön a naplózást! Innen vagy az exit begépelésével lépjünk vissza a többfelhasználós módba, vagy egy újraindítással próbáljuk ki a konfiguráció eredményét (mi ezt javasoljuk). A rendszerindítás során a következőhöz hasonló üzeneteket kell majd látnunk:
ad0: 76293MB XEC XE800JD-00HBC0 08.02D08 at ata0-master SATA150 GEOM_JOURNAL: Journal 2948326772: ad0s1g contains journal. GEOM_JOURNAL: Journal 3193218002: ad0s1h contains journal. GEOM_JOURNAL: Journal 3193218002: ad0s1d contains data. GEOM_JOURNAL: Journal ad0s1d clean. GEOM_JOURNAL: Journal 2948326772: ad0s1f contains data. GEOM_JOURNAL: Journal ad0s1f clean.
Szabálytalan leállások esetén az iménti üzenetek némileg változhatnak, például:
GEOM_JOURNAL: Journal ad0s1d consistent.
Ez általában arra utal, hogy a gjournal(8) a naplóterületen tárolt információk segítségével helyreállította az állományrendszert.
Míg az előbbiekben tárgyalt megoldást leginkább olyan partíciók esetén alkalmazhatjuk, amelyek már eleve tartalmaznak adatokat, addig egy újonnan létrehozott partíciót némileg könnyebb naplózással ellátni, mivel ilyenkor az adat- és a naplóterület egyazon partíción is kialakítható. Például most tegyük fel, hogy hozzáadtunk egy újabb lemezt a rendszerünkhöz, amelyen készítettünk egy új /dev/ad1s1d nevű partíciót. A napló létrehozása ekkor csupán ennyi:
# gjournal label ad1s1d
A napló mérete alapértelmezés
szerint 1 GB lesz, amelyet viszont a -s
opció használatával tetszés szerint
átállíthatunk. Az értéket
megadhatjuk byte-okban, vagy a K,
M, illetve G
hozzáfűzésével kilobyte-okban,
megabyte-okban, illetve gigabyte-okban is. Arra azonban
figyeljünk, hogy a gjournal nem enged
túlságosan kis méretű naplót
létrehozni.
Például egy 2 GB méretű napló az alábbi paranccsal hozható létre:
# gjournal label -s 2G ad1s1d
Mellé hozzunk létre egy
állományrendszert az új
partíción, ahol a -J
kapcsolóval engedélyezzük a
naplózást:
# newfs -J /dev/ad1s1d.journal
Amennyiben nem kívánjuk betölteni a geom_journal modult, lehetőségünk van közvetlenül a rendszermagba beépíteni a hozzátartozó funkcionalitást. Ehhez nyissunk meg (vagy hozzunk létre) egy saját rendszermag-konfigurációs állományt, és vegyük fel benne a következő két sort:
options UFS_GJOURNAL # Megjegyzés: Ez része a GENERIC rendszermagnak options GEOM_JOURNAL # Ezt se felejtsük ki
A FreeBSD kézikönyvben szereplő utasítások mentén fordítsuk le és telepítsük az új rendszermagot.
Ha korábban használtuk volna a modult, akkor ezzel együtt ne felejtsük el kivenni a /boot/loader.conf állományból sem a hozzátartozó sort.
Előző | Tartalom | Következő |
A FreeBSD telepítése során elvégzendő lépések | A naplózás használata során felmerülő hibák kezelése |
Ha kérdése van a FreeBSD-vel kapcsolatban, a következő
címre írhat (angolul): <freebsd-questions@FreeBSD.org>.
Ha ezzel a dokumentummal kapcsolatban van kérdése,
kérjük erre a címre írjon: <gabor@FreeBSD.org>.