A Linux® a SysV rendszerindítási sémáját alkalmazza, miközben a FreeBSD a hagyományos BSD típusú init(8) megoldást. A BSD típusú init(8) esetén nincsenek futási szintek és nem létezik /etc/inittab állomány. Helyette az rc(8) vezérli a rendszer indítását. Az /etc/rc szkript beolvassa az /etc/defaults/rc.conf és /etc/rc.conf állományokat, amiből megállapítja, hogy milyen szolgáltatásokat indítson el. A megadott szolgáltatásokat ezután az /etc/rc.d és a /usr/local/etc/rc.d könyvtárakban található megfelelő indítószkriptek segítségével indítja el. Ezek a szkriptek hasonlóak a Linux rendszereken az /etc/init.d könyvtárban található szkriptekhez.
A szolgáltatások indításáért felelős szkriptek miért két különböző helyen találhatóak? Az /etc/rc.d könyvtárban található szkriptek az “alaprendszer” részei (mint például a cron(8), sshd(8), syslog(3) és a többi). A /usr/local/etc/rc.d könyvtárban pedig a felhasználó által telepíthető alkalmazások, például az Apache, Squid stb. szkriptjei találhatóak. Mi a különbség az “alaprendszerben” található és a felhasználó által telepített alkalmazások között? A FreeBSD-t egy összefüggő operációs rendszerként fejlesztik. Ezt másképpen úgy lehetne fogalmazni, hogy a rendszermagot, a rendszerszintű függvénykönyvtárakat és a hozzájuk tartozó programokat (mint például a ls(1), cat(1), cp(1) stb.) együtt fejlesztik és adják ki. Ezt nevezzük az “alaprendszernek”. A felhasználó által telepíthető alkalmazások lényegében azok, amelyek nem részei ennek az “alaprendszernek”, például az Apache, X11, Mozilla Firefox stb. Ezek általában a FreeBSD Csomag- és Portgyűjteményéből telepíthetőek. Mivel a felhasználók által telepített alkalmazásokat igyekszünk elkülöníteni az “alaprendszertől”, ezért ezek a /usr/local/ könyvtárba kerülnek. Ennek következtében a felhasználók által telepített binárisok a /usr/local/bin könyvtárban, míg a hozzájuk tartozó konfigurációs állományok a /usr/local/etc könyvtárban találhatóak, és így tovább. |
A szolgáltatásokat az /etc/rc.conf állományban (lásd rc.conf(5)) tudjuk engedélyezni a SzolgáltatásNév_enable="YES" sor megadásával. A rendszer alapértelmezett beállításait az /etc/defaults/rc.conf állományban találhatjuk meg, amelyeket az /etc/rc.conf állományban tudjuk felülbírálni. Az alkalmazásokhoz tartozó szolgáltatások engedélyezésének lépéseihez pedig a telepítésük után ne felejtsük el átolvasni a hozzájuk tartozó dokumentációt.
Az /etc/rc.conf állományból származó most következő rövid kódrészlet az sshd(8) és Apache 2.2 szolgáltatásokat engedélyezi, valamint az Apache számára beállítja az SSL használatát.
# az SSHD engedélyezése sshd_enable="YES" # az Apache és benne az SSL támogatásának engedélyezése apache22_enable="YES" apache22_flags="-DSSL"
Miután az /etc/rc.conf állományban engedélyeztük a szolgáltatásokat, a paranccsorból el is tudjuk indítani ezeket (a rendszer újraindítása nélkül):
# /etc/rc.d/sshd start
Ha egy szolgáltatást nem
engedélyeztünk, akkor a parancssorból a
forcestart
paraméter
megadásával tudjuk elindítani:
# /etc/rc.d/sshd forcestart
Ha kérdése van a FreeBSD-vel kapcsolatban, a következő
címre írhat (angolul): <freebsd-questions@FreeBSD.org>.
Ha ezzel a dokumentummal kapcsolatban van kérdése,
kérjük erre a címre írjon: <gabor@FreeBSD.org>.