A FreeBSD-hez adott OpenSSL az egyik olyan tényező, amit a legtöbb felhasználó figyelmen kívül hagy. Az OpenSSL egy titkosítási réteget nyújt a hagyományos kommunikációs csatorna felett, így rengeteg hálózati alkalmazásba és szolgáltatásba bele lehet szőni.
Az OpenSSL felhasználható többek közt a levelező kliensek titkosított hitelesítésére, hitelkártyás fizetések weben keresztüli lebonyolítására alkalmas, és még sok minden másra. Sok port, köztük a www/apache13-ssl és a mail/sylpheed-claws is felajánlja az OpenSSL felhasználását.
Megjegyzés: A legtöbb esetben a Portgyűjtemény megpróbálja lefordítani a security/openssl portot, hacsak a WITH_OPENSSL_BASE változót határozottan a “yes” értékre nem állítjuk.
A FreeBSD-hez mellékelt OpenSSL ismeri a Secure Sockets Layer v2/v3 (SSLv2/SSLv3) és Transport Layer Security v1 (TLSv1) hálózatbiztonsági protokollokat, és általános célú titkosítási könyvtárként is alkalmazható.
Megjegyzés: Noha az OpenSSL ismeri az IDEA algoritmusát is, az Egyesült Államokban érvényben levő szabadalmak miatt alapértelmezés szerint nem engedélyezett. A használatához el kell olvasni a hozzátartozó licencet, és ha elfogadjuk a benne foglaltakat, akkor állítsuk be a MAKE_IDEA változót a make.conf állományban.
Az OpenSSL-t leginkább a szoftverek tanúsítványainak elkészítéséhez használják. Ilyen tanúsítvánnyokkal lehet szavatolni, hogy az érte felelős cég vagy egyén valóban megbízható és nem szélhámos. Amennyiben a kérdéses tanúsítványt nem vizsgálta be valamelyik “tanúsítványok hitelesítésével foglalkozó hatóság” (Certificate Authority, vagy CA), akkor erről általában kap egy figyelmeztetést a felhasználó. A tanúsítványokat hitelesítő cégek, mint például a VeriSign, írják alá ezeket a tanúsítványokat és ezzel érvényesítik az egyes cégek vagy egyének megbízhatóságát. Ez ugyan pénzbe kerül, de használatuk egyáltalán nem is kötelező. Azonban az átlagosnál paranoidabb felhasználók számára megnyugvást jelenthet.
A tanúsítványok létrehozására a következő parancs áll rendelkezésre:
# openssl req -new -nodes -out req.pem -keyout cert.pem Generating a 1024 bit RSA private key ................++++++ .......................................++++++ writing new private key to 'cert.pem' ----- You are about to be asked to enter information that will be incorporated into your certificate request. What you are about to enter is what is called a Distinguished Name or a DN. There are quite a few fields but you can leave some blank For some fields there will be a default value, If you enter enter '.', the field will be left blank. ----- Country Name (2 letter code) [AU]:országnév (kétbetűs kóddal) State or Province Name (full name) [Some-State]:állam vagy tartomány teljes neve Locality Name (eg, city) []:település neve Organization Name (eg, company) [Internet Widgits Pty Ltd]:szervezet neve Organizational Unit Name (eg, section) []:szervezeti egység neve Common Name (eg, YOUR name) []:általános név (hálózati név!) Email Address []:e-mail cím Please enter the following 'extra' attributes to be sent with your certificate request A challenge password []:VALAMILYEN JELSZÓ An optional company name []:egy másik szervezet neve
Az adatok bekérésére előtt megjelenő figyelmeztető üzenet fordítása:
Itt a tanúsítvány igénylésével kapcsolatos információkat kell megadnunk. Itt egy ún. “ismertetőnevet” (Distinguished Name, DN) kell megadnunk. Ezen kívül van még néhány más mező is, de ezeket akár üresen is hagyhatjuk. Néhány mezőnek van alapértelmezett értéke, de ha oda egy pontot írunk, akkor kitöröljük.
A “Common Name” mezőnél ellenőrzési okokból egy hálózati nevet, tehát a szerverünk nevét kell megadnunk. Ha nem így járunk el, akkor lényegében egy használhatatlan tanúsítványt kapunk. További opciók is elérhetőek, mint például a lejárati idő (expire time) megadása, a titkosítási algoritmus megváltoztatása stb. Ezek teljes listája megtalálható az openssl(1) man oldalon.
Az előbbi parancs kiadása után két állománynak kell létrejönnie az aktuális könyvtárban. A tanúsítványkérést, vagyis az req.pem állományt kell eljuttatnunk a tanúsítványok hitelesítésével foglakozó szervhez, aki majd érvényesíti az imént megadott adatainkat. A második, cert.pem nevű állomány a tanúsítványhoz tartozó privát kulcs, amit semmilyen körülmények között sem szabad kiadnunk. Ha ez mások kezébe kerül, akkor el tudnak játszani bennünket (vagy a szerverünket).
Amikor a hitelesítő szerv aláírása nem feltétlenül szükséges, akkor készíthetünk egy saját magunk által aláírt tanúsítványt is. Ehhez először is generálnunk kell egy RSA-kulcsot:
# openssl dsaparam -rand -genkey -out saját_RSA.kulcs 1024
Most pedig készítsünk el a hitelesítő szerv kulcsát is:
# openssl gendsa -des3 -out hitelesítő.kulcs saját_RSA.kulcs
Ezzel a kulccsal most gyártsunk le egy tanúsítványt:
# openssl req -new -x509 -days 365 -key hitelesítő.kulcs -out új.tanúsítvány
Ekkor két új állomány keletkezik a könyvtárunkban: a hitelesítő szerv aláírása, a hitelesítő.kulcs és maga a tanúsítvány, az új.tanúsítvány állomány. Ezeket tegyük az /etc könyvtáron belül egy olyan könyvtárba, amelyet csak a root tud olvasni. A chmod paranccsal állítsunk be rá 0700-as kódú engedélyeket.
Mire is jók ezek az állományok? Például kitűnően alkalmazhatóak a Sendmail levelező szerverhez beérkező kapcsolatot titkosítására. Így lényegében felszámoljuk minden olyan felhasználó titkosítatlan módon zajló hitelesítését, aki a helyi levelező szerveren keresztül küldi a leveleit.
Megjegyzés: Ez általában nem a legjobb megoldás, mivel egyes levelező kliensek hibát jeleneznek a felhasználónak, ha nem rendelkezik a tanúsítvánnyal. A tanúsítványok telepítésével kapcsolatban olvassuk el a szoftverhez adott leírást.
A helyi .mc állományba ezeket a sorokat kell beletenni:
dnl SSL Options define(`confCACERT_PATH',`/etc/certs')dnl define(`confCACERT',`/etc/certs/új.tanúsítvány')dnl define(`confSERVER_CERT',`/etc/certs/új.tanúsítvány')dnl define(`confSERVER_KEY',`/etc/certs/hitelesítő.kulcs')dnl define(`confTLS_SRV_OPTIONS', `V')dnl
Itt a /etc/certs/ az a könyvtár, amit tanúsítványok és kulcsok helyi tárolására használunk. Végezetül még újra kell generálnunk a helyi .cf állományokat. Ezt a /etc/mail könyvtárban a make install parancs kiadásával könnyen elvégezhetjük. Miután ez megtörtént, akkor Sendmailhoz tartozó démont a make restart paraméterével indíthatjuk újra.
Ha minden jól ment, akkor a /var/log/maillog állományban nem találunk egyetlen hibaüzenetet sem, és a Sendmail is megjelenik a futó programok között.
A telnet(1) segédprogrammal így probálhatjuk ki a levelező szervert:
# telnet example.com 25 Trying 192.0.34.166... Connected to example.com. Escape character is '^]'. 220 example.com ESMTP Sendmail 8.12.10/8.12.10; Tue, 31 Aug 2004 03:41:22 -0400 (EDT) ehlo example.com 250-example.com Hello example.com [192.0.34.166], pleased to meet you 250-ENHANCEDSTATUSCODES 250-PIPELINING 250-8BITMIME 250-SIZE 250-DSN 250-ETRN 250-AUTH LOGIN PLAIN 250-STARTTLS 250-DELIVERBY 250 HELP quit 221 2.0.0 example.com closing connection Connection closed by foreign host.
Ha itt megjelenik a “STARTTLS” sor, akkor mindent sikerült beállítanunk.
Ha kérdése van a FreeBSD-vel kapcsolatban, a következő
címre írhat (angolul): <freebsd-questions@FreeBSD.org>.
Ha ezzel a dokumentummal kapcsolatban van kérdése,
kérjük erre a címre írjon: <gabor@FreeBSD.org>.