A FreeBSD-ben hétköznapi munkánk legnagyobb részét a parancsértelmezőknek (shell) nevezett parancssoros felületen tudjuk elvégezni. A parancsértelmező fő feladata a beérkező parancsok elfogadása és végrehajtatása. Sok parancsértelmező ezenfelül rendelkezik beépített funkciókkal is, amelyek olyan hétköznapi feladatokban igyekeznek segíteni, mint például az állományok kezelése és tömeges elérése reguláris kifejezések használatával, a parancssor szerkesztése, parancsok makrózása és a környezeti változók használata. A FreeBSD alapból tartalmaz néhány parancsértelmezőt, ilyen például az sh, a Bourne Shell, és a tcsh, a továbbfejlesztett C-shell. Sok más parancsértelmező, mint például a zsh és bash is elérhető a FreeBSD Portgyűjteményéből.
De melyik parancsértelmezőt is válasszuk? Ez igazából ízlés kérdése. Ha inkább C programozók vagyunk, akkor valószínűleg egy olyan C-szerű shelllel tudunk kényelmesen dolgozni, amilyen például a tcsh. Ha viszont egy linuxos rendszert használtunk korábban vagy éppen még soha nem használtunk volna a UNIX® parancssorát, érdemes a bash-sel megpróbálkoznunk. A lényeg az, hogy minden parancsértelmezőnek vannak olyan egyedi jellemezői, amiért használatóak vagy éppen nem használatóak a munkánkban, ezért magunknak kell kiválasztani a nekünk megfelelőt.
A shellek egyik legáltalánosabb jellemzője az állományok neveinek kiegészítése. Miután begépeljük egy parancs vagy állománynév első néhány karakterét, a Tab billentyű lenyomásával megkérhetjük a parancsértelmezőt, hogy magától egészítse ki (“találja ki”) a fennmaradó részt. Nézzük erre egy példát. Tegyük fel, hogy van két állományunk, izemize és ize.mize, és szeretnénk letörölni az ize.mize nevűt. Ehhez a következőt kell begépelnünk: rm iz[Tab].[Tab].
Erre a parancsértelmező a következő parancsot írja ki: rm ize[SIPOLÁS].mize.
A [SIPOLÁS] itt a konzol sípjára vonatkozik, amellyel jelzi, hogy nem tudta teljesen kiegészíteni az állomány nevét, mivel egynél több is megfelel a megadott alaknak. Az izemize és az ize.mize is egyaránt az iz előtaggal kezdődik, azonban ebből a parancsértelmező csak az ize előtagot tudta kikövetkeztetni. Ha most begépelünk még egy . karaktert és újra megnyomjuk a Tab billentyűt, a parancsértelmező ezúttal képes lesz az állomány teljes nevét megállapítani.
A parancsértelmezők másik általános jellemzője a környezeti változók használata. A környezeti változók lényegében a parancsértelmező környezetéhez tárolt név-érték párok. Ezt a környezetet látja minden olyan program, amit a parancsértelmezőből meghívunk, és ezért tartalmazni is szokott sok ilyen beállítást. Íme a leggyakoribb környezeti változók felsorolása és rövid leírása:
Változó | Leírás |
---|---|
USER | A bejelentkezett felhasználó neve. |
PATH | Vesszővel elválasztott könyvtárak, ahol a parancsértelmező a végrehajtható állományokat keresi. |
DISPLAY | Az aktuálisan használt X11 megjelenítő hálózati neve, amennyiben létezik ilyen. |
SHELL | A használt parancsértelmező. |
TERM | A felhasználó által használt terminál típusa. Ebből a terminál képességeit lehet megállapítani. |
TERMCAP | A terminálok adatbázisából származó, különböző terminálfunkciókhoz tartozó helyettesítő (escape) kódok. |
OSTYPE | Az operációs rendszer típusa, például FreeBSD. |
MACHTYPE | A rendszer alatt futó gép architektúrája. |
EDITOR | A felhasználó által használt szövegszerkesztő. |
PAGER | A felhasználó által lapozásra használt program. |
MANPATH | Vesszővel elválasztott könyvtárak, ahol a parancsértelmező a man oldalakat keresi. |
A környezeti változók beállítása parancsértelmezőként valamennyire eltér. Például egy C-stílusú parancsértelmező, mint például a tcsh vagy a csh, a setenv paranccsal állítja a környezeti változókat. A Bourne-féle parancsértelmezők, mint például az sh vagy a bash, az export parancsot használják a környezeti változók beállítására. Például a csh vagy a tcsh használata során a következőképpen tudjuk be- vagy átállítani a EDITOR környezeti változó értékét /usr/local/bin/emacs-re:
% setenv EDITOR /usr/local/bin/emacs
Ugyanez a Bourne-féle parancsértelmezőkben:
% export EDITOR="/usr/local/bin/emacs"
A legtöbb parancsértelmezőben a nevük előtt szerepeltetett $ jel segítségével kérhetjük a környezeti változók értékének behelyettesítését a parancssorba. Ennek megfelelően az echo $TERM parancs kiíratja a TERM változó aktuális értékét, mivel ebbe a parancsértelmező már az echo meghívása előtt behelyettesíti a TERM értékét.
A parancsértelmezők számos speciális karaktert, ún. metakarakteret az adatok különleges reprezentációjaként kezelnek. Köztük a leggyakrabban használt a *, amely tetszőleges számú karaktert helyettesít egy állomány nevében. Az ilyen metakarakterek segítségével tudunk egyszerre több állományt is megnevezni. Például ha begépeljük az echo * parancsot, akkor majdnem ugyanazt kapjuk eredményül, mintha az ls parancsot adtuk volna ki, hiszen a parancsértelmező ilyenkor veszi az összes * metakarakterre illeszkedő állományt, és a kiíratásukhoz pedig rendre behelyettesíti ezeket a parancssorba az echo paramétereként.
Ha nem szeretnénk, hogy a parancsértelmező értelmezze a speciális karaktereket, akkor egy “backslash” (visszaper) (\) karaktert eléjük téve mindezt megakadályozhatjuk. Az echo $TERM parancs ugyebár kiíratja a terminálra vonatkozó környezeti változó beállítását, azonban a echo \$TERM változatlanul kiírja a $TERM szöveget.
A parancsértelmezőnk legegyszerűbben a chsh parancs használatával változtatható meg. A chsh kiadása után elindítja az EDITOR környezeti változónak megfelelő szövegszerkesztőt, ha nem lenne ilyen, akkor alapértelmezés szerint a vi hívódik meg. Az így megnyitott állományban változtassuk meg kedvünk szerint a “Shell: ” kezdetű sort.
A chsh parancsnak megadhatjuk az
-s
opciót is, amin keresztül
szövegszerkesztő használata nélkül
be tudjuk állítani a
parancsértelmezőt. Például ha a
parancsértelmezőnket a bash-re
akarjuk lecserélni, akkor ezt írjuk be:
% chsh -s /usr/local/bin/bash
Megjegyzés: A használni kívánt parancsértelmezőnek szerepelnie kell az /etc/shells állományban. Ha a kiválasztott parancsértelmezőt a Portgyűjteményből telepítettük fel, akkor az már minden bizonnyal bekerült oda. Ha viszont saját magunk raktuk volna fel, akkor ide is fel kell vennünk.
Például ha a bash-t manuálisan telepítettük és másoltuk a /usr/local/bin könyvtárba, akkor így kell eljárnunk:
# echo "/usr/local/bin/bash" >> /etc/shellsMajd próbálkozzunk újra a chsh paranccsal.
Ha kérdése van a FreeBSD-vel kapcsolatban, a következő
címre írhat (angolul): <freebsd-questions@FreeBSD.org>.
Ha ezzel a dokumentummal kapcsolatban van kérdése,
kérjük erre a címre írjon: <gabor@FreeBSD.org>.