Az MP3 (MPEG Layer 3 Audio) használatával közel CD minőségű hangot lehet elérni, ezért a mi FreeBSD munkaállomásunk sem maradhat ki előnyeinek élvezetéből.
Az XMMS (X Multimedia System) kiemelkedően a legnépszerűbb X11-es MP3 lejátszó. Mivel az XMMS grafikus felhasználói felülete szinte teljesen megegyezik a Nullsoft Winampjának felületével, ezért még a Winamp skinjeit is használhatjuk vele. Az XMMS-ben ezenkívül még a natív pluginek támogatását is megtalálhatjuk.
Az XMMS a multimedia/xmms portból vagy csomagból telepíthető.
Az XMMS használatára könnyű ráérezni: megtaláljuk benne a lejátszandó számok listáját, egy grafikus hangszínszabályzót és még sok minden mást. Akik már ismerik a Winamp működését, azok az XMMS-t is egyszerűnek érzik majd.
Mellette az audio/mpg123 port egy másik, parancssoros MP3 lejátszót kínál fel.
Az mpg123 futtatásához paraméterként meg kell adnunk a hangeszközt és lejátszandó MP3 állományt. Ha a hangeszközünk a /dev/dsp1.0 és a IzéMizé-Sláger.mp3 nevű MP3 állományt akarjuk rajta lejátszatni, akkor a következőt kell begépelnünk:
# mpg123 -a /dev/dsp1.0 IzéMizé-Sláger.mp3 High Performance MPEG 1.0/2.0/2.5 Audio Player for Layer 1, 2 and 3. Version 0.59r (1999/Jun/15). Written and copyrights by Michael Hipp. Uses code from various people. See 'README' for more! THIS SOFTWARE COMES WITH ABSOLUTELY NO WARRANTY! USE AT YOUR OWN RISK! Playing MPEG stream from IzéMizé-Sláger.mp3 ... MPEG 1.0 layer III, 128 kbit/s, 44100 Hz joint-stereo
Mielőtt MP3 formátumba tömörítenénk egy CD-t vagy annak egy sávját, a CD-n található audio adatot valahogy le kell tudnunk szedni a merevlemezre. Ezt úgy tehetjük meg, ha a nyers CDDA (CD Digital Audio) adatot WAV formátumú állományokba mentjük.
A sysutils/cdrtools csomag részeként elérhető cdda2wav segédprogrammal tudjuk a CD-ken levő audio és a hozzájuk tartozó egyéb információkat leszedni.
A meghajtóban levő CD teljes tartalmát (root felhasználóként) a következő parancs kiadásával lehet (sávonként) különálló WAV állományokba menteni:
# cdda2wav -D 0,1,0 -B
A cdda2wav ismeri az ATAPI (IDE) CD-meghajtókat, használatukhoz a SCSI egység sorszáma helyett az eszköz nevét kell megadni. Tehát például így szedjük le egy IDE-meghajtóról a 7. sávot:
# cdda2wav -D /dev/acd0 -t 7
A -D 0,1,0
a
0,1,0 sorszámú SCSI
eszközre utal, ami megfelel cdrecord
-scanbus parancs eredményének.
Az egyes sávok lementéséhez a
-t
kapcsoló
használható:
# cdda2wav -D 0,1,0 -t 7
A példa szerint a zenei CD-ről a hetedik sávot szedjük le. Egyszerre több sávot, például az elsőtől a hetedikig, egy tartomány megadásával menthetünk le:
# cdda2wav -D 0,1,0 -t 1+7
A dd(1) segédprogram is használható ATAPI eszközökön levő hangsávok kimentéséhez. Ennek lehetőségéről részletesebben a 18.6.5 Szakaszban olvashatunk.
Az MP3 állomány tömörítésére manapság a legtöbben a lame elnevezésű kódolót választják. A portfában a lame az audio/lame helyen található meg.
Az előbb kimentett WAV állományok felhasználásával az alábbi paranccsal tudjuk átalakítani a audio01.wav állományt audio01.mp3 állománnyá:
# lame -h -b 128 \ --tt "Izé dal címe" \ --ta "Izé-mizé előadó" \ --tl "Izé-mizé album" \ --ty "2001" \ --tc "Leszedte és tömörítette: Izé" \ --tg "Műfaj" \ audio01.wav audio01.mp3
A 128 kbites tömörítés a
gyakorlatban leginkább használt
kódolási arány, sokan azonban a sokkal jobb
minőségű 160 vagy 192 kbites
tömörítést szeretik. Minél
nagyobb a kódolási arány, annál
több helyet fog foglalni a keletkező MP3
állomány -- habár a
minősége is jobb lesz. A -h
kapcsoló alkalmazásával tudjuk
aktivizálni a “jobb minőségű de
valamivel lassabb” módot. A --t
kezdetű paraméterek ID3 tageket adnak meg, amelyek
segítségével az MP3
állományokba rájuk vonatkozó
információkat tudunk beágyazni. A
tömörítés további
beállításairól a
lame man oldalán
tájékozódhatunk.
Ha MP3 formátumú állományokat szeretnénk audio CD-re írni, akkor ehhez először tömörítetlen WAV formátumba kell ezeket alakítanunk. Az XMMS és az mpg123 is egyaránt lehetőséged ad az MP3 állományok kitömörítésére.
Lemezre írás az XMMS-sel:
Indítsuk el az XMMS alkalmazást.
Az XMMS menüjének felhozásához kattinsunk jobb gombbal az ablakjára.
Válasszuk az Options almenüben található Preference menüpontot.
Változtassuk meg az “Output Plugin” beállítást a “Disk Writer Plugin” értékre.
Nyomjunk a Configure gombra.
Írjuk be (vagy válasszuk ki a Browse gombbal) a könyvtárat, ahová majd a kitömörített állományok kerülnek.
Az eddig megszokottak szerint töltsük be az XMMS-be az MP3 állományt, állítsuk 100%-ra a hangerőt és kapcsoljuk ki a hangszínszabályzót (EQ, equalizer).
Nyomjuk le a Play gombot -- úgy fog tűnni, mintha az XMMS játszaná az MP3 állományt, de nem hallunk semmit. Ekkor a tartalmát állományba menti.
Mikor befejeztük a kitömörítést, ne felejtsük el visszaállítani az “Output Plugin” értékét az alapértelmezettre.
Írás a szabványos kimenetre az mpg123-mal:
Futtassuk le a mpg123 -s audio01.mp3 > audio01.pcm parancsot.
Az XMMS az állományokat WAV formátumban írja, miközben az mpg123 nyers PCM hangadatokat képez belőlük. A cdrecord használata során mind a két formátumból hozhatóak létre audio CD-k. A nyers PCM a burncd(8) programmal használható. Amikor WAV állományokkal dolgozunk, minden egyes sáv elején egy apró kattanást hallhatunk: ez a WAV állomány fejléce lesz. A (audio/sox portból vagy csomagból telepíthető) SoX segédprogrammal a WAV formátumú állományok fejléce pillanatok alatt eltávolítható:
% sox -t wav -r 44100 -s -w -c 2 track.wav track.raw
A CD-írók FreeBSD alatti használatával kapcsolatban olvassuk el a 18.6 Szakaszt.
Ha kérdése van a FreeBSD-vel kapcsolatban, a következő
címre írhat (angolul): <freebsd-questions@FreeBSD.org>.
Ha ezzel a dokumentummal kapcsolatban van kérdése,
kérjük erre a címre írjon: <gabor@FreeBSD.org>.