5. Edycja tekstu

Konfigurowanie systemu wiąże się z edytowaniem plików tekstowych. Większość z nich znajduje się w katalogu /etc; do ich modyfikacji wymagane będą uprawnienia roota. Możesz posługiwać się prostym edytorem ee, jednakże na dłuższą metę warto nauczyć się obsługi edytora vi. Znakomite wprowadzenie do vi można znaleźć w /usr/src/contrib/nvi/docs/tutorial; jeśli go tam nie ma, możesz pobrać je przez FTP z ftp.cdrom.com z katalogu FreeBSD/FreeBSD-current/src/contrib/nvi/docs/tutorial.

Zanim zabierzesz się za edycję pliku, dobrze byłoby zrobić jego kopię zapasową. Jeżeli na przykład chcesz edytować /etc/rc.conf, możesz przejść do katalogu /etc poleceniem cd /etc i napisać:

# cp rc.conf rc.conf.orig

W rezultacie plik rc.conf zostałby skopiowany jako rc.conf.orig. Mógłbyś później przywrócić oryginalny plik kopiując rc.conf.orig jako rc.conf. Jeszcze lepszym wyjściem jest przeniesienie pliku (zmiana nazwy) i późniejsze skopiowanie go z powrotem:

# mv rc.conf rc.conf.orig
# cp rc.conf.orig rc.conf

Polecenie mv zachowuje oryginalną datę i właściciela pliku. Możesz już edytować rc.conf. Gdy zechcesz powrócić do poprzedniego pliku, napisz mv rc.conf rc.conf.moje (o ile chcesz również zachować swoją wersję), a następnie

# mv rc.conf.orig rc.conf

Powrócisz w ten sposób do poprzedniego stanu.

Edycję pliku rozpoczyna się poleceniem

# vi nazwapliku

Do poruszania się w tekście użyj klawiszy strzałek. Klawisz Esc powoduje przełączenie vi w tryb poleceń. Oto niektóre z poleceń:

x

usunięcie litery pod kursorem

dd

usunięcie całego wiersza

i

wstawianie tekstu w miejscu kursora

a

wstawianie tekstu za kursorem

Po wpisaniu i lub a możesz wprowadzac tekst. Klawiszem Esc powracasz do trybu poleceń, oto kolejne z nich

:w

zapisanie pliku na dysku i powrót do edycji

:wq

zapisanie pliku i wyjście z edytora

:q!

wyjście bez zapisywania zmian

/tekst

przeniesienie kursora do tekstu; /Enter (klawisz enter) znajduje kolejne wystąpienie tekstu.

G

przejście na koniec pliku

nG

przejście do linii o numerze n

Ctrl-L

przerysowanie ekranu

Ctrl-b i Ctrl-f

przejście wstecz i do przodu o jeden ekran, podobnie jak w more i view.

Możesz poćwiczyć korzystanie z vi w katalogu domowym; utwórz nowy plik poleceniem vi nazwapliku, spróbuj wpisać i usunąć tekst, zapisać plik i następnie go wczytać. vi może niekiedy sprawiać niespodzianki, gdyż jest w gruncie rzeczy bardzo skomplikowany. Czasami zdarza się, że niechcący wydasz polecenie, które zachowa się inaczej niż oczekiwałeś. (Niektórzy naprawdę lubią vi, jest o wiele potężniejszy od DOS-owego edytora EDIT; poszukaj informacji o poleceniu :r.) Jeśli będziesz mieć kłopoty, wciskając Esc wróć do trybu poleceń i spróbuj jeszcze raz; często zapisuj poleceniem :w, i używaj :q! by wyjść i zacząć od nowa (od ostatniego użycia :w) jeśli to konieczne.

Możesz teraz, przy pomocy cd, przejść do /etc i zostać rootem korzystając z su. Uruchom vi i zmodyfikuj plik /etc/group dodając użytkownika do grupy wheel, by mógł on otrzymywać uprawnienia roota. Dopisz przecinek i nazwę użytkownika na końcu pierwszego wiersza pliku, następnie wciśnij Esc i wpisz :wq by zapisać plik i zakończyć edycję. Efekt natychmiastowy. (Nie wstawiłeś spacji za przecinkiem, zgadza się?)

Ten i inne dokumenty można pobrać z ftp://ftp.FreeBSD.org/pub/FreeBSD/doc/.

W przypadku pytań o FreeBSD prosimy przeczytać dostępną dokumentację przed kontaktem z <questions@FreeBSD.org>.
W sprawie zapytań o tę dokumentację prosimy o kontakt z <doc@FreeBSD.org>.