6.2. Böngészők

A FreeBSD-vel együtt nem települ semmilyen böngésző. Helyette keressük meg a Portgyűjteményben a www könyvtárat, ahol ezzel szemben rengeteg böngésző áll telepítésre készen. Ha nem lenne időnk mindent lefordítani (ami egyes esetekben akár rengeteg időnkbe is kerülhet), ezek csomagolt formában is elérhetőek.

A KDE-hez és a GNOME-hoz eleve tartoznak HTML-böngészők. Ezen komplett munkakörnyezetek beállításához a 5.7 Szakaszt olvassuk el.

Ha viszont csak egy kevés erőforrást igénylő böngészőkre vágyunk, érdemes megnéznünk a Portgyűjteményben található www/dillo2, www/links vagy www/w3m portokat.

Ez a rész az alábbi alkalmazásokat említi:

AlkalmazásErőforrásigényTelepítés forrásbólFőbb függőségek
FirefoxközepesnehézGtk+
OperakevéskönnyűVannak FreeBSD-s és linuxos változatai is. A linuxos verzió használatához azonban szükség van a bináris Linux kompatibilitásra és a linux-openmotif portra.
KonquerorközepesnehézA KDE függvénykönyvtárai.

6.2.1. Firefox

A Firefox egy modern, szabad és nyílt forráskódú böngésző, amely tökéletesen használható FreeBSD alatt. Megtalálható benne egy, a jelenlegi HTML szabványoknak nagyon jól megfelelő megjelenítő motor, a lapokra bontható böngészés támogatása, a kéretlenül felbukkanó ablakok blokkolása, különböző kiterjesztések, javított biztonsági lehetőségek és még sok minden más. A Firefox forrása a Mozilla kódján alapszik.

Csomagból így telepíthető:

# pkg_add -r firefox

Ekkor a Firefox 2.X változata fog települni. Ha helyette a Firefox 3.X változatát szeretnénk használni, akkor ezt a parancsot adjuk ki:

# pkg_add -r firefox3

Ha forrásból szeretnénk felrakni, használhatjuk a Portgyűjteményben található portját is:

# cd /usr/ports/www/firefox
# make install clean

A Firefox 3.X telepítéséhez az iménti parancsban cseréljük ki a firefox részt a firefox3 könyvtárra.

6.2.2. A Firefox és a Java™ plugin

Megjegyzés: Ennél és a következő résznél feltételezzük, hogy már korábban telepítettük a Firefox alkalmazást.

A FreeBSD Alapítvány megegyezett a Sun Microsystems-szel, hogy terjesztheti a Java™ futtatókörnyezet (JRE™) és a Java fejlesztőkörnyezet (JDK™) FreeBSD-re lefordított bináris változatait. Ezek a csomagok elérhetőek a FreeBSD Alapítvány honlapjáról.

Ha tehát Java-támogatást szeretnénk hozzáadni a Firefox böngészőhöz, elsőként fel kell telepítenünk a java/javavmwrapper portot. Ezután le kell töltenünk a Diablo JRE csomagot a http://www.freebsdfoundation.org/downloads/java.shtml címről, majd telepítenünk azt a pkg_add(1) segítségével.

Indítsuk el a böngészőnket, és írjuk be a címsorba, hogy about:plugins és nyomjuk le az Enter billentyűt. Az eredményül kapott oldalon láthatjuk az eddig telepített pluginok listáját, ahol mostanra már a Java pluginnak is meg kell jelennie. Amennyiben ez nem következne be, mindegyik felhasználónál adjuk ki az alábbi parancsot:

% ln -s /usr/local/diablo-jre1.6.0/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so \
  $HOME/.mozilla/plugins/

Vagy ha a Diablo JDK csomagot telepítettük:

% ln -s /usr/local/diablo-jdk1.6.0/jre/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so \
  $HOME/.mozilla/plugins/

Ezt követően indítsuk újra a böngészőnket.

6.2.3. A Firefox és a Macromedia® Flash™ plugin

A Macromedia® Flash™ plugin nem érhető el közvetlenül FreeBSD-re. Azonban létezik egy, a plugin linuxos verziójára épített szoftveres réteg (wrapper). Ez a wrapper még többek közt az Adobe® Acrobat® és a RealPlayer® pluginjait is használhatóvá teszi.

Attól függően, hogy a FreeBSD melyik változatát használjuk, különböző módokon tudjuk működésbe hozni:

  1. FreeBSD 7.X

    Telepítsük a www/nspluginwrapper portot. Ehhez szükség lesz még a emulators/linux_base-fc4 portra is, amely viszonylag nagy méretű.

    Következő lépésként telepítsük a www/linux-flashplugin9 portot. Ezáltal megkapjuk a Flash 9.X változatát, amely FreeBSD 7.X alatt remekül működik.

    Megjegyzés: A 7.1-RELEASE előtti FreeBSD verziók esetén a www/linux-flashplugin7 portot telepítsük és hagyjuk ki a linprocfs(5) használatára vonatkozó részt.

  2. FreeBSD 8.X

    Telepítsük a www/nspluginwrapper portot. Ehhez szükségünk lesz majd a valamivel nagyobb emulators/linux_base-f10 portra.

    Ezt követően telepítsük a www/linux-f10-flashplugin10 portot. Ekkor a Flash 10.X változatát kapjuk, amely FreeBSD 8.X alatt remekül használható.

    Ezen változat beüzemeléséhez még létre kell hoznunk az alábbi linket:

    # ln -s /usr/local/lib/npapi/linux-f10-flashplugin/libflashplayer.so \
      /usr/local/lib/browser_plugins/

Miután a FreeBSD rendszerünk változatának megfelelően elvégeztük a Flash port telepítését, a plugint az egyes felhasználóknak a nspluginwrapper paranccsal tehetjük elérhetővé:

% nspluginwrapper -v -a -i

Ha Flash animációkat szeretnénk lejátszani, akkor ehhez a /usr/compat/linux/proc könyvtárba csatlakoztatnunk kell egy linprocfs(5) típusú linuxos proc állományrendszert. Ezt a következő paranccsal tehetjük meg:

# mount -t linprocfs linproc /usr/compat/linux/proc

Az /etc/fstab állományban az alábbi sor hozzáadásával azonban ennek csatlakoztatása akár automatikussá is tehető a rendszerindítás során:

linproc  /usr/compat/linux/proc  linprocfs      rw       0       0

Ezután indítsuk el a böngészőt, majd gépeljük be a about:plugins szöveget a címsorba és nyomjuk le az Enter billentyűt. Ekkor a jelenleg elérhető pluginok listájának kell megjelennie.

6.2.4. A Firefox és az Swfdec Flash plugin

Az Swfdec egy Flash animációk dekódolásáért és megjelenítéséért felelős programkönyvtár. Az Swfdec-Mozilla pedig egy Firefox böngészőkhöz készített plugin, amely az Swfdec könyvtáron keresztül játszik le SWF állományokat. Jelenleg még aktív fejlesztés alatt áll.

Ha nem akarjuk vagy netalán nem tudjuk forrásból lefordítani, akkor egyszerűen csak telepítsük csomagként a hálózaton keresztül:

# pkg_add -r swfdec-plugin

Ha valamiért mégsem érhető el hozzá csomag, akkor a Portgyűjteményből is telepíthetjük:

# cd /usr/ports/www/swfdec-plugin
# make install clean

Miután telepítettük a plugint, a használatához indítsuk újra a böngészőt.

6.2.5. Opera

Az Opera egy sokoldalú és szabványokkal kompatibilis böngésző. Tartalmaz beépített levelező klienst és hírolvasót, IRC-klienst, RSS/Atom-olvasót és még sok mindent mást. Ennek ellenére az Opera viszonylag pehelysúlyúnak és gyorsnak számít. Két fajta módon is használható: létezik “natív” FreeBSD-s változata, valamint a Linux emulációval futó változata.

Az Opera FreeBSD-s változatát a megfelelő csomag telepítésével érhetjük el:

# pkg_add -r opera

Habár egyes FTP oldalakon nem található meg az összes csomag, viszont a Portgyűjteményből még ekkor is be tudjuk szerezni az Operat:

# cd /usr/ports/www/opera
# make install clean

A linuxos Opera telepítéséhez opera helyett linux-opera nevet kell megadnunk a fenti parancsokban. Ennek a verziónak a használata akkor lehet előnyös, ha olyan plugineket akarunk elérni, amelyek csak Linuxra léteznek. Ilyen például az Adobe Acrobat Reader®. Ettől eltekintve azonban a FreeBSD-s és a linuxos változatok szinte teljesen megegyeznek.

6.2.6. Konqueror

A Konqueror a KDE része, de a használatához elegendő, ha csak a x11/kdebase3 portot telepítjük fel. A Konqueror több, mint egy egyszerű böngésző: állománykezelő és multimédiás nézegető is.

Számtalan plugin áll rendelkezésre a Konquerorhoz, melyeket a misc/konq-plugins portban találunk meg.

A Konqueror ismeri a Flasht is. A Flash és a Konqueror kapcsolatával egy külön “Hogyan” is foglalkozik, amelyet a http://freebsd.kde.org/howtos/konqueror-flash.php címen olvashatunk el.

Ha kérdése van a FreeBSD-vel kapcsolatban, a következő címre írhat (angolul): <freebsd-questions@FreeBSD.org>.
Ha ezzel a dokumentummal kapcsolatban van kérdése, kérjük erre a címre írjon: <gabor@FreeBSD.org>.